Image
Cartoon of people in different cities
Novinky
21 March 2025

Ďalšia výzva na Partnerské hodnotenie spustená od 20.marca 2025

20.marca 2025 sa otvorila jarná výzva na predkladanie Partnerských hodnotení EUI pre rok 2025 a potrvá 6 týždňov. Termín na predloženie žiadosti je 1.máj 2025 do 12.00 SELČ.
V rámci tejto výzvy je v pláne vybrať mestské orgány, pre ktoré sa budú v partnerskom hodnotení skúmať a hodnotiť ich stratégie udržateľného mestského rozvoja (stratégie SUD, financované prostredníctvom článku 11 EFRR). Podujatia partnerských hodnotení sa uskutočnia od septembra do decembra 2025.

Čo je Partnerské hodnotenie?

Partnerské hodnotenie je aktivita zameraná na budovanie kapacít, ktorú ponúka EUI s cieľom podporiť európske mestá pri zlepšovaní a implementácii ich stratégií udržateľného mestského rozvoja (stratégie SUD) prostredníctvom procesu benchmarkingu a vzájomného učenia.

Každé partnerské hodnotenie zahŕňa jedno „hodnotené mesto“ (primárneho príjemcu), ktoré spolupracuje s jednotlivcami z maximálne šiestich miest, ktoré pôsobia ako „partnerskí hodnotitelia“ (sekundárni príjemcovia). Cieľom je riešiť výzvy pri návrhu, implementácii alebo monitorovaní účinnej stratégie udržateľného mestského rozvoja.

Celý proces je štruktúrovaný okolo hodnotených miest, ktoré si stanovia výzvu s potrebou nájsť riešenie. Podľa ich špecifických potrieb sa im priradia partnerskí hodnotitelia, ktorí sa dokážu podeliť o svoje skúsenosti, prístupy a nápady pri riešení rovnakej výzvy. Hodnotené mestá sú počas celého procesu sprevádzané dvoma expertmi Partnerského hodnotenia.

Partnerské hodnotenie je plne financované z prostriedkov EUI. Podrobnejšie informácie nájdete v Usmernení pre žiadateľov (v anglickom jazyku).

V rámci tejto výzvy sa žiadatelia môžu uchádzať o pozíciu hodnoteného mesta a/alebo pozíciu partnerského hodnotiteľa.

Ako prebieha Partnerské hodnotenie?

Každé partnerské hodnotenie má päť krokov implementácie:

  1. Potvrdenie rozsahu partnerského hodnotenia – s podporou EUI si každé hodnotené mesto definuje výzvy, ktoré chcú riešiť v rámci partnerského hodnotenia, vo forme troch otázok. Miesto a dátumy sú určené EUI.
  2. Prepojenie s hodnotiacim mestom alebo partnerským hodnotiteľom – EUI zoskupí hodnotené mestá s partnerskými hodnotiteľmi podľa ich relevantných odborných znalostí a podobností v kontexte. Následne sa finalizuje každá skupina partnerského hodnotenia.
  3. Príprava na podujatie Partnerského hodnotenia – účastníci pripravia hlavnú tému diskusií podujatia a absolvujú dve až tri prípravné stretnutia.
  4. Participácia na dvojdňovom podujatí Partnerského hodnotenia – celá aktivita partnerského hodnotenia vyvrcholí podujatím Partnerského hodnotenia, kde účastníci absolvujú workshopy, panelové diskusie, exkurzie a neformálne networkingové aktivity.
  5. Nadviazanie na výsledky podujatia – hodnotené mestá a partnerskí hodnotitelia dostanú správu s hlavnými odporúčaniami z podujatia a tipmi, ako ich integrovať. Na základe získaných odporúčaní je hodnotené mesto pozvané na výmenu City-to-City. Šesť mesiacov po podujatí sú všetci účastníci pozvaní na online diskusiu o aktualizácii stratégie hodnoteného mesta a ďalšia nadväzujúca aktivita je zorganizovaná 1 rok po podujatí.

Riešené výzvy by mali byť v súlade s kľúčovými prvkami integrovaných prístupov k udržateľnému mestskému rozvoju, ktoré boli identifikované v rámci Kohéznej politiky EÚ. Pre identifikáciu relevantných tém pre mestá, ktoré je potrebné riešiť, je kľúčovým referenčným materiálom Príručka pre stratégie udržateľného mestského rozvoja od JRC (v anglickom jazyku).

Stále si nie ste istí, čo to Partnerské hodnotenie vlastne je? Pozrite si naše predchádzajúce Partnerské hodnotenia v Thessaloniki, Coimbra, Kalisz, Jiu Valley, Jesolo a San Donà di Piave a Torrelavega.

Prečo sa zúčastniť?

Ako hodnotené mesto získate:

  1. Štruktúrovaný proces sebahodnotenia, ktorý pomáha identifikovať špecifické potreby pri návrhu, implementácii alebo monitorovaní stratégie udržateľného mestského rozvoja (stratégie SUD).
  2. Špecifickú a prispôsobenú spätnú väzbu, reflexie a inšpiráciu od svojich partnerov s cieľom priamo riešiť výzvu, ktorej čelíte v súvislosti so svojou stratégiou SUD.
  3. Neustálu odbornú podporu, usmernenie a rady od tímu schválených expertov EUI a sekretariátu EUI

Ako partnerský hodnotiteľ (a aj mesto, ktoré reprezentujete) získate:

  1. Možnosť učiť sa od hodnoteného mesta, a aj sa inšpirovať – učenie je vždy obojstranné.
  2. Príležitosti na učenie sa od ostatných zúčastnených partnerských hodnotiteľov, získavanie informácií o inšpiratívnych postupoch a prístupoch z miest po celej Európe.
  3. Proces zdieľania vlastných prístupov a postupov podporuje kritickú reflexiu nad vlastnými úspechmi a pretrvávajúcimi výzvami.
  4. Na záver, na ocenenie ich hodnotného prínosu, účasti a dostupnosti, udeľuje EUI každému partnerskému hodnotiteľovi osvedčenie po skončení podujatia.

Kto je oprávnený žiadateľ?

Hodnotené mesto – mesto alebo funkčná mestská oblasť, ktoré je oprávnené prijímať podporu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) na rozvoj a implementáciu svojej stratégie udržateľného mestského rozvoja (stratégie SUD) podľa článku 11 nariadenia o EFRR; známe ako „mestá článku 11“. Zoznam Mestá článku 11 si môžete pozrieť tu.

Partnerský hodnotiteľ – jednotlivec, ktorý reprezentuje akýkoľvek mestský orgán v EÚ a má relevantné skúsenosti s návrhom a implementáciou integrovaných stratégií zameraných na miesto (place-based).

Získajte podporu

Stály sekretariát EUI podporuje žiadateľov pomocou:

  • Balíčka s informáciami k žiadosti (Application Pack) – na prípravu vašej žiadosti máte k dispozícii Usmernenie k výzve (Guidance of the call), návrh formulára žiadosti (Courtesy application form) a Technické usmernenie k elektronickej výmennej platforme (Technical guidance to EEP).
  • Informácie o statuse mesta podľa článku 11 – overte si svoju oprávnenosť pre hodnotené mesto tu. Ak vaše mesto nie je v zozname, ale spĺňa kritériá mesta podľa článku 11, budete musieť k žiadosti priložiť doklad o tomto statuse.
  • Online informačné stretnutie 27.marca 2025 o 10:30 – 12:00 SEČ – dozviete sa všetko o partnerských hodnoteniach a výzve na podávanie žiadostí. Toto online podujatie bude organizované v spolupráci s našou sieťou kontaktných bodov a informácie budú poskytnuté v rôznych jazykoch EÚ. Registrácia na toto stretnutie je tu.
  • Konzultácie – ak máte špecifickú otázku, môžete si zarezervovať konzultáciu s pracovníkom pre budovanie kapacít (Capacity Building Officer).
  • E-mailová podpora – svoje otázky môžete zasielať prostredníctvom capacitybuilding@urban-initiative.eu

Tento text je čiastkovým prekladom a vyšiel pôvodne v anglickej verzii na stránke Call for Peer Reviews March 2025, ktorá poskytuje všetky potrebné informácie k podávaniu žiadostí o podporu v tejto výzve.

Národným kontaktným bodom pre Európsku urbánnu iniciatívu je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Kontakt: urban@mirri.gov.sk