Medsebojni pregled strategij / Peer Review
Medsebojni pregled mestom omogoča, da izboljšajo svoje trajnostne urbane strategije, in sicer lahko pregled poteka v vseh fazah, od priprave do izvajanja in spremljanja. Mesta, ki predlagajo svojo strategijo v pregled, se lahko osredotočijo tudi na posamezne vidike, kot so na primer vključevanje javnosti in komuniciranje. Lahko pa se pregled fokusira tudi na vsebinske sklope. Osrednja aktivnost je »Peer review« srečanje, na katerem sodeluje več mest, katerih strategija se pregleduje, z več dodeljenimi pregledovalci.
V Sloveniji s tem še nimamo veliko izkušenj. Pri pregledu je doslej sodeloval le en strokovnjak iz novomeške mestne občine. Za pregled svoje strategije pa se v okviru tega inštrumenta ni odločila še nobena od slovenskih občin.
Trenutno je odprt razpis za Peer Review.
Izmenjava mest / City-to-city exchange
Izmenjava mest je zelo zanimiv produkt za slovenske občine, ki si želijo učiti od svojih partnerjev v drugih evropskih mestih, saj je mogoče v zelo kratkem času pridobiti podporo in izvesti medsebojne obiske. Ta produkt je že izkoristilo več slovenskih občin.
Občina Trbovlje je izmenjevala izkušnje na področju kulture in trajnostnega turizma z mestoma s podobno rudarsko zgodovino – Mieres iz Španije in Fânzeres e São Pedro da Cova s Portugalske.
Mestna občina Novo mesto je v izmenjavi s portugalskim mestom Beja izmenjevala izkušnje v zvezi z medsektorskim povezovanjem kot orodjem za obnovo mest.
Mestna občina Ljubljana pa je delila svoje izkušnje čebelam prijaznega mesta s portugalskim mestom Oeiras.
Pred nekaj tedni se je zaključila izmenjava med Novo Gorico in Chemnitzem v Nemčiji, ki sta se povezovala na temo izboljšanja pripravljenosti na tveganja, blažitev podnebnih sprememb in varnost skupnosti v luči evropske prestolnice kulture 2025.
Na obiske pa se pripravljajo tudi v Ljubljani, in sicer so se nanje obrnili iz romunskega mesta Barlad, temi izmenjave pa sta mobilnost in urbana regeneracija.
Razpis za izmenjavo mest je odprt ves čas, mesta pa lahko prejmejo tudi celostno pomoč pri pripravi prijave.
Inovativni projekti
Najbolj zaželena del ponudbe Evropske pobude za mesta je gotovo podpora inovativnim projektom – Innovative actions, s katero lahko mesta pridobijo do pet milijonov za preizkus prodornih idej.
V prejšnjem programskem obdobju je ta aktivnost potekala v okviru pobude Urban innovative actions in podporo sta prejeli dve slovenski mesti – Ljubljana za projekt APPLAUSE in Maribor za Urban soil for food.
V tem programskem obdobju je bilo na razpisih od slovenskih mest doslej uspešno le Celje v partnerstvu s Preboldom s projektom MAG-NET.
Rezultate tretjega razpisa pričakujemo v kratkem, četrti in zadnji razpis tega formata v tem programskem obdobju pa bo objavljen leta 2026.
Inovativni projekti so izjemno kompetitivni, vendar pa je mogoče sodelovati tudi v vlogi t. i. prenosnega partnerja, ki je lažje dosegljiva ter prav tako prinaša dostop do znanja in sredstev.
V tej vlogi Mestna občina Ljubljana sodeluje v projektu Španske Valencie Zentropy MICE, Mestna občina Nova Gorica pa sodeluje v projektu S4T – Station for Transformation italijanskega mesta Rovereto.
Nekatera mesta še iščejo prenosne partnerje, povpraševanje po njih pa bo veliko ponovno v nekaj tednih, ko bodo objavljeni rezultati razpisa za inovativne projekte leta 2024.
Vse informacije o ponudbi Evropske pobude za mesta dobite tudi pri slovenski kontaktni točki.