Image
peer reviews
Naujienos
15 April 2025

Kvietimas savivaldybėms dalyvauti strategijų tarpusavio vertinimuose

Europos urbanistinės iniciatyvos (EUI) kvietimas dalyvauti 2025 m. pavasario tarpusavio vertinimo (angl. Peer Reviews) procese yra aktualus Lietuvos savivaldybėms, kurios įgyvendina tvarių miestų plėtros strategijas (11 straipsnio miestai). Vertinamais miestais gali tapti tvarią miesto plėtros strategiją parengę Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Marijampolė, Alytus, Tauragė, Telšiai, Utena, Trakai, Gargždai, Garliava, Lentvaris, Grigiškės. Šie vertinimai savivaldybėms suteikia galimybęįsivertinti savo strategijas, jose numatytų projektų pažangą, ieškoti būdų spręsti iššūkius, išgryninti problematiką, pačius iššūkius ir mokytis iš kitų Europos miestų patirties.

Kas yra tarpusavio vertinimas (angl.Peer Review)?

Tarpusavio vertinimas (angl. Peer review) yra miestų planavimo, plėtros skyrių gebėjimų stiprinimo iniciatyva, kurioje specialistai ir ekspertai analizuoja ir aptaria vieni kitų tvarios plėtros strategijas. Procesas grindžiamas abipusiu mokymusi, lygiaverčių partnerių dialogu bei praktinių sprendimų paieška.

Vertinimo metu:

  • Vienas miestas yra pasirenkamas kaip vertinamas miestas, kuris pateikia iššūkius, klausimus susijusius su savo tvarios plėtros strategija ar jos įgyvendinimu.
  • Kiti  miestų partneriai dalyvauja kaip vertintojai, kurie remdamiesi savo patirtimi ir žiniomis padeda atrasti sprendimus į keliamus klausimus.
  • EUI komanda padeda suformuluoti vertinamo miesto problematiką, iššūkius, rengti renginius, moderuoja diskusijas bei apibendrina rekomendacijas.

Tai ne tik techninis procesas – tai taip pat galimybė kurti ilgalaikius ryšius tarp miestų ir skatinti tarptautinį bendradarbiavimą urbanistikos ir miestų plėtros srityje.
 

Kodėl tai aktualu Lietuvos miestams?

Lietuvos miestai turi unikalią galimybę:

  • Gauti išorines įžvalgas apie savo strateginius dokumentus, pasirengtas tvarių miestų plėtros strategijas.
  • Išmokti naujų tvarios plėtros metodų, pritaikytų Europos kontekste.
  • Užmegzti kontaktus su miestais iš kitų šalių ir tęsti bendradarbiavimą kituose projektuose ar formatuose.

    Kam tai naudinga?

Vertinami miestai (pagrindiniai dalyviai):
Vertinamais miestais gali tapti miestai (savivaldybės), kurie  įgyvendina tvarios miestų plėtros strategijas.

Jie gauna:

  • Suformuluotą strategijos analizę;
  • Konsultacijas su ekspertais ir kitais miestais.
  • Patarimus, padedančius tobulinti veiksmų planus.
  • Išsamias išvadas ir rekomendacijas.

Vertintojų miestai (partneriai):
Vertintojais gali tapti miestai iš bet kurios ES valstybės narės, turintys patirties tvarios plėtros srityje.

Jie gauna:

  • Galimybę pasidalinti savo patirtimi.
  • Įžvalgų iš kitų miestų veiklos.
  • Pripažinimą – EUI sertifikatą bei komunikacines galimybes.

Kokių temų galima tikėtis vertinime?

Vertinime kviečiami miestai, kurie įvardina konkrečius iššūkius, kuriuos nori spręsti. Tai gali būti:

  • Įtraukumas – kaip įtraukti vietos bendruomenes į strategijos kūrimą ar įgyvendinimą.
  • Tematiškumas – kaip efektyviau dirbti su klimato kaitos, energetinio perėjimo, įtraukties ar skaitmenizacijos temomis.
  • Valdymo modeliai – kaip užtikrinti integruotą strategijos įgyvendinimą tarp skirtingų administracinių lygių.
  • Stebėsena ir vertinimas – kaip kurti duomenimis grįstą pažangos stebėseną.
  • Finansavimas – kokius įrankius galima naudoti, norint gauti finansavimą savo tvaraus miesto plėtros strategijai, joje numatytiems projektams ar tikslams, koks veiksmų planas turėtų būti norint pasinaudoti finansavimo įrankiais.

Dalyvavimo sąlygos ir finansavimas

Visi vertinimo (angl. Peer review) susitikimai ir su juo susijusios išlaidos yra visiškai finansuojami EUI. Dalyvavimas nėra susijęs su papildomomis administracinėmis ar finansinėmis naštomis miestui. Suplanuotos išlaidos yra grąžinamos po galutinės ataskaitos pateikimo.

Kvietimo laikotarpis: nuo 2025 m. kovo 20 d. iki 2025 m. gegužės 1 d.
Veiklų įgyvendinimas: rugsėjis–gruodis 2025 m.

Svarbios datos

  • 2025 m. kovo 20 d. – kvietimo pradžia
  • 2025 m. kovo 27 d.(įvykusios informacinės sesijos informacija)
  • 2025 m. gegužės 1 d., 12:00 (CEST) – paraiškų pateikimo terminas
  • 2025 m. birželis – atrinktų miestų paskelbimas
  • 2025 m. rugsėjis–gruodis – tarpusavio vertinimo renginiai


Tarpusavio vertinimo etapai



1 etapas: Temos ir apimties patikslinimas (Confirming the scope)

Po paraiškų atrankos proceso pradedamas pasiruošimas – kiekvienas miestas atlieka savianalizę ir suformuluoja tris pagrindinius klausimus („guiding questions“), kurie taps diskusijų ašimi. Tuo pačiu metu miestai suskirstomi į temines ar geografines grupes, siekiant užtikrinti prasmingą patirtimi grįstą mainų struktūrą. Tuomet organizuojamas nuotolinis pradžios pasitarimas, kuriame dalyvauja visi atrinkti miestai. Etapo trukmė – 2 sav.

2 etapas: Vertinamų miestų ir vertintojų suvedimas (Matchmaking)

EUI sekretoriatas, padedamas ekspertų, atrinktiems miestams priskiria 4–6 vertintojus („peer reviewers“), remiantis jų motyvacija, patirtimi ir gebėjimu prisidėti prie identifikuotų temų. Etapo trukmė – 4 sav.

3 etapas: Turinio parengimas susitikimui (Content preparation)

Miestai parengia „background paper“ – apžvalgą apie savo kontekstą, iššūkius ir klausimus – temas. Tuomet organizuojamas pasitarimas, kuriame miestai pristato savo apžvalgas. Prieš renginį organizuojami parengemieji susitikimai su vertinamais miestais ir miestais ir vertintojais. Juose aptariami lūkesčiai, temos bei kitos pasirengimo detalės. Etapo trukmė – 8 sav.

4 etapas: Tarpusavio vertinimo renginys (Peer Review event)

Dviejų dienų renginyje dalyvauja 3–4 vertinamieji miestai ir jų vertintojai, jų metu vykstančiose sesijose aptariami pagrindiniai klausimai, temos, nagrinėjami praktiniai pavyzdžiai, vyksta gyvas bendravimas tarp dalyvių bei vizitai į pasirinktus objektus. Renginys paprastai vyksta viename iš vertinamų miestų, o programos struktūra derinama pagal dalyvių poreikius. Etapo trukmė – 2 d.

5 etapas: Veiklos po renginio (Follow-up activities)

EUI ekspertai parengia ataskaitą su rekomendacijomis, kurias miestai aptaria su savo bendruomenėmis, suinteresuotosiomis šalimis ir nustato prioritetus. Po 6 ir 12 mėnesių organizuojami grįžtamojo ryšio susitikimai ir siūlomos papildomos paramos formos, tokios kaip greitoji miesto - mainų iniciatyva (fast-track city-to-city exchange) ar dalyvavimas būsimuose gebėjimų stiprinimo renginiuose. Etapo trukmė – 6 mėn.
 

Kaip dalyvauti?

Norėdamos dalyvauti kaip vertinamas miestas arba vertintojas, Lietuvos savivaldybės kviečiamos:

  1. Susipažinti su kvietimo sąlygomis EUI svetainėje ir sąlygų apraše.
  2. Užpildyti paraišką, kurioje pateikiami konkretūs iššūkiai, kuriuos miestas norėtų spręsti. Čia. (Norėdami pildyti paraišką, prašau prisijungti prie paslapio).
  3. Įtraukti informaciją apie savivaldybės kontekstą, partnerystes, aktualias temas ir lūkesčius, kurių tikisi dalyvavaudami vertinime.

    Paraiškos teikiamos internetu per EUI sistemą čia.