Image
City-to-City exchange
Naujienos
28 January 2025

Miestų mainai: urbanistinės plėtros stiprinimas bendradarbiaujant

Miestų mainai (anlg. City-to-Cilty exchange) yra Europos urbanistinės iniciatyvos (EUI) vykdoma strateginė iniciatyva, skirta skatinti bendradarbiavimą tarp ES urbanistinių institucijų. Šie mainai siekia spręsti konkrečius tvaraus urbanistinio vystymosi iššūkius, leisdami miestams dalintis žiniomis, patirtimi ir gerosiomis praktikomis. Mainų procesas ne tik skatina savivaldybių gebėjimus, bet ir didina jų sugebėjimą įgyvendinti efektyvias urbanistines strategijas.

Dalyvavimas miestų mainuose savivaldybėms suteikia prieigą prie tarptautinių ekspertų, kurie sprendė panašius urbanistinius iššūkius, abipusio bendradarbiavimo su kita savivaldybe, gebėjimų stiprinimo efektyvesnei tvariai urbanistinei plėtrai, finansinės paramos ir tinklų kūrimo, skatinančio būsimas bendradarbiavimo ir projektų partnerystes. 

 
Paraiškos pateikimo procesas 

Paraiškos pateikimas dėl miestų mainų yra atviras nuolat. Visi prašymai vertinami nuosekliai. 

Paraiškos teikėjai turi identifikuoti konkretų tvarios miestų plėtros vykdymo iššūkį, susijusį su tvaria urbanistine plėtra, kurį jie nori spręsti per mainus. Aiškus iššūkio apibrėžimas padės pagerinti siūlomo vizito efektyvumą. Iššūkių sąrašas pateikiamas čia

Savivaldybės turi identifikuoti partnerį, kuris turi ekspertizę, galinčią padėti spręsti nurodytą iššūkį. 

Paraiška turi būti pateikta per ES paraiškų puslapį ir turi apžvelgti bendrą informaciją apie paraiškos teikėją ir partnerį, Nurodyti konkrečius iššūkius ir laukiamus mainų rezultatus. 

Paraiškos teikėjai turi pateikti biudžeto planą, kuriame išdėstomi numatomi kelionės ir apgyvendinimo kaštai. 

Paraiškos teikimo vartai yra čia

 
Partnerių paieška

Miestai gali rasti potencialius partnerius pasinaudodami duomenų bazėmis, tokiomis kaip URBACT gerųjų praktikų, Interreg Europa gerųjų praktikų ir tvarios urbanistinės plėtros strategijų vadovu. Taip pat galima pasinaudoti Portico partnerių paieškos sistema. Tai internetinė paieškos priemonė, sukurta padėti savivaldybėms rasti partnerius visoje Europoje. Neradus partnerių minėtais būdais, galite kreiptis į urbanistinį kontaktinį centrą Lietuvoje info@am.lt 

Nuoroda į Portico partnerių paieškos platformą yra čia. Norėdami pamatyti anketas, turite prisiregistruoti prie sistemos. 

 
Dažnai iškylančios problemos prašymuose 

Ruošdami paraiškas, urbanistinės institucijos dažnai susiduria su tam tikromis problemomis. 

Neaiškiai apibrėžtas ir nepakankamai konkrečiai aprašytas iššūkis. 

Neaiškiai išreikštas suinteresuotumas ir įsitraukimas į integruotas, vietos lygmens tvarios urbanistinės plėtros praktikas. 

Neaiškiai pagrįsta pasirinkto miesto-partnerio ekspertizė iškeltame iššūkyje. 

 
Dalyviai 

Savivaldybės, dalyvaujančios miestų mainuose, gali priklausyti vienai iš dviejų kategorijų: paraiškos teikėjo (pagrindinis naudotojas) ir partnerio (antriniai naudotojai). 

Pagrindinis naudotojas: paraiškos teikėjas turi būti miesto savivaldybė, kuri siekia rasti sprendimus konkrečiam iššūkiui.  

Antriniai naudotojai: partneriai yra miestai, informuojantys paraiškos teikėjus apie problemos sprendimus, gerąsias praktikas. 

 
Ištekliai ir finansai reikalingi dalyvavimui

Paraišką teikiančios šalies atstovų komanda, kurią gali sudaryti nuo 1 iki 4 atstovų, iš kurių savivaldybės atstovas koordinuotų mainus. Jei teikiate paraišką kaip informuojantys partneriai, jūsų komandą gali sudaryti 2 atstovai. 

Struktūrizuoto biudžeto, kuriame nurodomos numatomos išlaidos, įskaitant keliones, apgyvendinimą ir bet kokius susijusius projekto kaštus. Išlaidos gražinamos pateikus išlaidų ataskaitą po atliktos mainų dalies. 

Biudžeto planas pateikiamas kartu su paraiška. Biudžetas turi aiškiai nurodyti prašomą finansinę paramą kelionėms, apgyvendinimui ir kitiems su tuo susijusiems kaštams. Formoje turi būti nurodyti dalyvių sąrašas, numatomos išlaidos ir mainų formatas (išvykstamieji / atvykstamieji vizitai). 

Po mainų turi būti pateikta ataskaita apie atliktas veiklas per 30 darbo dienų po mainų. Joje turi būti nurodyti tikslai, dalyviai, iškilę iššūkiai ir rekomendacijos. Finansų grąžinimo prašymas bus nagrinėjamas tik po to, kai ataskaita bus gauta ir patvirtinta. Kelionės bilietai, viešbučių sąskaitos, čekiai ir dalyvavimo įrašai, turi būti išsaugoti ir pateikti finansų grąžinimui. 

 
Mainų įgyvendinimo procesas 

Pirmiausia nustatomas vizitų formatas, ar mainai apims išvykstamuosius vizitus (kai pareiškėjo miestas vyksta pas partnerius), ar atvykstamuosius vizitus (kai partneriai atvyksta). Motyvuotai pagrindžiant galima suplanuoti iki trijų vizitų. 

Planuojami vizitai, kad jie atitiktų paraiškoje nurodytus įgyvendinimo laikotarpius. Vizitai gali trukti nuo dviejų iki penkių dienų. 

Atsižvelgiant į poreikį, galima paprašyti eksperto moderatorius, kurie padėtų diskusijose ir užtikrintų efektyvų žinių perdavimą vizitų metu. 

Po mainų dalyviai privalo parengti ataskaitą, kurioje apibendrinti pagrindiniai gauti rezultatai ir nuostatos tolimesniems įgyvendinimo etapams, mainų patirtis, įskaitant dalyvių vardus, tikslus, darbotvarkes, iškilusius iššūkius ir pagrindinius rezultatus. Ši ataskaita turi būti pateikta per mėnesį po mainų. 

Po šešių mėnesių po mainų, aplikantas kviečiamas įvertinti gautą naudą. Šis vertinimas padeda nustatyti, ar mainai padėjo pasiekti konkrečių rezultatų, kaip antai miesto vystymo strategijų patobulinimai ar kasdienės darbo praktikos pagerėjimas. Ataskaita apie mainus bus įkelta į Portico platformą, leidžianti kitoms savivaldybėms pasiekti ir pasimokyti iš patirčių bei įžvalgų, gautų mainų metu. 

Savivaldybės turėtų integruoti mainų metu gautas įžvalgas į savo urbanistinės plėtros strategijas ir praktikas. Tai gali apimti esamų strategijų peržiūrą, naujų metodikų taikymą arba inovatyvių sprendimų svarstymą. 

Partneriai skatinami išlaikyti ryšį ir toliau ieškoti bendradarbiavimo galimybių ateities projektuose ar iniciatyvose. 

Urbanistinis kontaktinis centras yra Aplinkos ministerijoje. Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje, linkedin paskyroje arba kreiptis el. paštu info@am.lt arba paulius.kliucininkas@am.lt.