
Над 100 кандидатури по Третата покана по „Иновативни дейности“
Третата покана в рамките на „Иновативни дейности“ е насочена към широк спектър от градски администрации, като цели да привлече градове от различни мащаби и с различни профили. От 142 градски администрации, подали заявления, 76% са от малки и средни градове с население под 250,000 души. Интересен факт е, че 25% от кандидатурите са от градове с под 50,000 жители, които участват в проекти като асоциирани партньори, в сътрудничество с по-големи градове, водещи проектите.
Италия оглавява класацията по брой подадени кандидатури, следвана от Испания и Гърция. От България са подадени 7 проектни предложения.
Темите, покрити от Третата покана, са енергиен преход и технологии в градовете. Интересът към двете теми беше балансиран – 52% от подадените кандидатури се съсредоточават върху енергийния преход, а останалите 48% върху технологичните решения в градска среда. Този баланс показва, че градовете в ЕС виждат и двете области като важни за постигане на устойчиво и ефективно развитие.
Кандидатурите включват 651 партньорски организации, като средният брой партньори в един проект е 6. Това отразява високото ниво на сътрудничество между различни сектори и организации, ангажирани в проектите.
Постоянният секретариат на Европейската градска инициатива в момента провежда проверка на допустимостта на подадените кандидатури. Одобрените проекти ще бъдат обявени през март 2025 г., когато ще бъдат представени и конкретните иновативни подходи, които ще бъдат подкрепени с финансиране.
Повече за Европейската градска инициатива:
Напомняме, че до 13 ноември 2024 година може да кандидатствате в рамките на поканата за Партньорски прегледи по Европейската градска инициатива. Повече информация: ТУК.
Европейската градска инициатива има за цел да бъде платформа, която позволява на градовете да разработват и реализират проекти с конкретен и дълготраен ефект върху качеството на живот на гражданите. Инициативата продължава да предоставя възможности за финансиране на иновативни проекти, които целят трансформацията на градовете в интелигентни, устойчиви и ефективни урбанистични среди.