Održane dvije radionice za hrvatske gradove
Prvu radionicu vodio je dr. sc. Boris Iharoš, dipl. ing. arh., predavač s dugogodišnjim praktičnim i teorijskim znanjem o održivom urbanom razvoju te iskustvom u izradi studija izvodljivosti i kontrole kvalitete projekata financiranih EU sredstvima.
U uvodnom dijelu radionice predstavljen je teorijski okvir s naglaskom na važnost i ulogu gradova u promicanju održivosti i projekata ublažavanja posljedica i prilagodbe klimatskim promjenama. Također su istaknute glavne mjere zelene infrastrukture i mjere kružnog gospodarenja prostorom i zgradama.
U radioničkom dijelu prisutni sudionici podijeljeni su u tri grupe u kojoj su pojedinci preuzeli specifične uloge u projektnom timu nakon čega se pristupilo analizi i identifikaciji potencijalnih projektnih prijedloga za što je korišten primjer situacije u gradu Velika Gorica.
U sljedećem bloku, grupe su razrađivale svoje projektne prijedloge sukladno uvjetima javnog poziva te započele s ispunjavanjem prijavnog obrasca projektnog prijedloga. Nakon pauze za ručak, svaka grupa je prezentirala svoj projektni prijedlog s naglaskom na očekivani ukupni broj bodova i planirani postotak sufinanciranja projekta gradskim sredstvima.
Posljednji dio radionice bio je fokusiran na otvorenu diskusiju među sudionicima koji su se osvrtali na razlike u predloženim riješenjima i bodovanju svakog projektnog prijedloga.
Prva radionica ostvarila je svoj cilj i dala sudionicima praktična znanja i riješenja koja mogu iskoristiti za prijavu svojih projekata na predmetni poziv resornog ministarstva za pilot projekte, ali i za identifikaciju i primjenu svih budućih projekata koji će imati elemente zelene infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama. Materijale korištene na radionici možete preuzeti ovdje.
Druga radionica održala je dr.sc. Irena Đokić, evaluatorica i stručnjakinja za lokalni i regionalni razvoj, koja je u početnom dijelu dala teorijski uvod u glavne radioničke teme: studiju izvodljivosti i evaluaciju projekata.
Studija izvodljivosti je dokument u kojem se detaljno analizira planirana investicija i koji se koristi kao pomoć u procesu donošenja odluke pri čemu je potrebno pokazati razinu ekonomske opravdanosti i financijske isplativosti, tehničko-tehnološke izvedivosti, političko-strateške usklađenosti, socijalne i ekološke prihvatljivosti te operativne izvedivosti. Evaluacija projekta predstavlja dio programskog ili projektnog ciklusa koji omogućuje informaciju o trenutnom statusu i smjeru provedbe (politike, programa, strategije i sl.) te ukazuje na mogući (ne)sklad stanja i smjera razvitka s obzirom na plan čime se unaprjeđuje funkcioniranje organizacije. Evaluacija omogućava periodičko ocjenjivanje ekonomičnosti, učinkovitosti, utjecaja, održivosti i relevantnosti programa/projekta u kontekstu utvrđenih ciljeva. Obično se provodi kao nezavisna analiza. Ključan aspekt u tom procesu je prikupljanje, analiza i korištenje informacije kao podloge za buduće donošenje odluka.
U nastavku radionice obrađene su neke studije slučaja i primjera u područjima urbane mobilnosti, brownfield revitalizacije te kulturnih i kreativnih industrija.
U posljednjem dijelu radionice prisutni su podijeljeni u grupe te su radili na konkretnom zadatku evaluiranja jednog od dva primjera provedenih projekata, „Rekonstrukcija i prenamjena zgrade bivše Vojne bolnice za potrebe Glazbenog učilišta Elly Bašić“ (Zagreb) i „Re-GENERATOR“ (Zabok), te nakon toga uz diskusiju uspoređivali ocjene koje su dali s ocjenama koje su projekti dobili u stvarnoj evaluaciji.
Radne materijale korištene na radionici možete preuzeti ovdje.