Участвайте в градската лаборатория на ЕС за финансиране на енергийния преход
event-urbact
На 20 и 21 ноември 2024 г., заедно с Европейската градска инициатива (EUI), URBACT ще бъде домакин на събитието EU City Lab на ЕС в град в Букурещ, Румъния. Това ще бъде второто подобно събитие, като фокусът е върху финансирането на енергийния преход, което е едно от основните предизвикателство за много европейски градове. Въз основа на първото успешно събитие, което се проведе във Виладеканс, Испания преди почти година, както и успехът на EU City Lab за поземлени стратегии за изхранване на град Милано, тази проява ще предостави на градовете съвети и практически инструменти, които да им помогнат да финансират плановете си за енергиен преход.
Сред основните въпроси, които ще бъдат засегнати са:
-
Защо е важно да се съсредоточим върху финансирането в контекста на енергийния преход в Европа?
-
Каква е историята на успеха на Букурещ?
-
Какви инструменти и възможности за работа в мрежа са предвидени за участниците?
-
Могат ли градовете да платят сметката за амбициите на Европа за зелена енергия?
През последните години инвестирането в зелено бъдеще е основен приоритет на политиките и инициативите на ЕС за постигане на Европейския зелен пакт. Около 30% от многогодишния бюджет на ЕС за периода 2021-2028 г. и инструмента NextGenerationEU са разпределени за зелени инвестиции. Значителна част от тези усилия са насочени към подпомагане на местните и регионалните власти и общините. Европейската комисия също така определи над 100 европейски града, които да подкрепят прехода към нулеви нетни емисии. Тези "градове на мисията" получават подкрепа под формата на ресурси, ноу-хау и междуградски обмен на знания. Благодарение на тази подкрепа тези градове ще предоставят план за други европейски градове след 2030 г., като в крайна сметка ще дадат възможност за колективен екологичен преход.
Регистрация за участие на следния линк: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/EUCityLab_Bucharest2024
Повече за успехите в енергийния преход на гр. Букурещ можете да намерите на следния линк: https://urbact.eu/whats-new/stories/on-the-eu-city-lab-circuit-the-bucharest-energy-transition-story
Не забравяйте, че по всяка тема от сферата на устойчивото градско развитие можете да кандидатствате за CITY TO CITY EXCHANGE по линия на Европейската градска инициатива.
Както представлява City to city exchange?
Събира заедно град със специфичен проблем, свързан с устойчивото градско развитие (‘кандидат’) и още 1-2 града от друга държава членка на ЕС с експертен опит, които да помогнат за справяне с това предизвикателство (‘партньори’).
След кандидатстване и одобрение, обменът се реализира под формата на посещение в рамките на 2 до 5 дни.
Зависи изцяло от нуждите на града и предизвикателството, с което искат да се справят.
Няма срок или конкретни покани за кандидатстване: отворено е по всяко време
Допустими са градски общини със степен на урбанизация DEGURBA 1 или 2 без значение от населението им. За справка референтна таблица.
Материалите по темата ще намерите тук:
https://www.urban-initiative.eu/capacity-building/pilot-call-c2c-exchanges
https://www.namrb.org/bg/aktualno/obutchenie-16-april-2024-g
Ако търсите партньор, имате възможност да се обърнете към Секретариата на EUI или да направите това чрез портала Portico Urban Matchmaker