Image
connecting
Uudised
29 October 2024

Ülekande partnerlinnade otsing

Otsitakse Euroopa Linnaalgatuse uuenduslike linnaarengu meetmete (EUI-IA) teise vooru projektidele ülekande partnereid, et õppida uuenduslikke lahendusi oma linnas üle kandma ja katsetama.

Ülekande partnerid on omavalitsused, kes liituvad projektipartnerlusega, et jälgida katsefaasi ja sellest õppida. Iga EUI-IA projekti jaoks eeldatakse kolme ülekandepartneri kaasamist, kes pärinevad erinevatest liikmesriikidest kui projekti peamine juhtpartner.

Ülekande partneriks võib saada omavalitsus mis tahes kohalikus haldusüksuses, mis vastab Eurostati linnastumise määra (DEGURBA) kohaselt koodidele 1 (linn) või 2 (väikelinn/eeslinn) ja asub Euroopa Liidus. Elanike arvu miinimumnõudeid ei ole, mistõttu saavad ülekande partneriteks kandideerida igas suuruses linnad.

Ülekande partnerite kaasamise eesmärk on kohandada ja levitada katsetatud lahendusi ELi teistes linnakeskkondades, suurendades seeläbi nende võimalusi laialdasemaks kasutuselevõtuks ja rahastamiseks, sealhulgas ühtekuuluvuspoliitika programmide ja ERFi kaudu. See koostöö toetab ka teadmiste vahetamist ELi linnade vahel ning soodustab pikaajaliste suhete loomist. Katsefaasis osalemine võimaldab ülekandepartneritel tugevdada oma innovatsioonipotentsiaali, arendada suutlikkust rakendada uuenduslikke lahendusi ning valmistada ette protsess, mille kaudu nad saavad oma linnakeskkonnas katsetatud lahendust täielikult või osaliselt kohandada ja kasutada.

Ülekande partnerid tuleb kindlaks määrata algatamise etapis. Ülekandekoostöö, mis toimub ülekande tööpaketi kaudu, peab algama hiljemalt 12 kuu jooksul projekti algusest. Ülekandepartneritele eraldatakse selleks kindel eesmärgipärane eelarve (EUR 120 000) ja kaasfinantseerimine (EUR 30 000; oma panus).

Tegevused toimuvad ühiste arutelude ja töötubade, kohapealsete külastuste ning vastastikuse hindamise kaudu.

Ülekande partnereid otsivad järgmised projektid:

GreCO (Elliniko-Argyroupoli)

GreCO pakub proaktiivset linna turismiplaneerimise lahendust, et kujundada esilekerkivad linnasihtkohad jätkusuutlikeks, vastupidavateks ja kaasavateks turismikeskusteks, tagades sealjuures elanike heaolu. Projekt tugineb uuenduslikule ja koostööpõhisele andmepõhisele digitaallahendusele, pakkudes külastajatele nende kultuuritaustale ja eelistustele kohandatud isiklikke marsruute.

GreCO projekt otsib teisi linnu, mis vastavad ühele või mitmele alltoodud kriteeriumile:

  • Linna uuendamise potentsiaal: Linnad, kus toimub või on kavandamisel olulised linna uuendamise või muutmisprojektid, sarnaselt Elliniko-Argyroupoliga, et tagada jätkusuutlike turismipraktikate ülekande asjakohasus.
  • Kultuuri- ja keskkonnakese: Linnad, millel on tugev kultuuripärand ja pühendumus keskkonnasäästlikkusele, mis teeb neist ideaalsed GreCO strateegiate rakendamiseks, pakkudes personaalseid, keskkonnasõbralikke ja kultuuriliselt rikastatud turismikogemusi.
  • Pühendumus kaasavale turismile ja kogukonna kaasamisele: Linnad, mis eelistavad kogukonna osalemist turismiplaneerimises ja on huvitatud kultuuridevahelise mõistmise edendamisest ja keskkonnamõjude vähendamisest uuenduslike lahenduste kaudu.

Kontaktisikud linnas: Pavlos X – pxenosk3@gmail.com ja Genikos Grammateas – gg@elliniko-argyroupoli.gr
Kontaktisik EUI PS-is: Camille Degryse – camille@urban-initiative.eu

CULTIGEN (Kopenhaagen)

2023. aastal saavutati Kopenhaagenis 12 miljonit ööbimist aastas, ning aastaks 2030 on prognoositud 50% kasvu, mis viib linna üle-turismi äärele. Linnal on tungiv vajadus turismivoogude säästlikuks haldamiseks ja ületurismi ennetamiseks, samas tuleb arvestada kohalike elanike vajaduste ja külastajate ootustega. Kopenhaagen peab tegelema selliste väljakutsetega nagu ebaühtlane geograafiline jaotus ja kõrge hooajalisuse määr, et tagada pikaajalises perspektiivis vastupidav ja taastuval põhinev linn nii turistidele kui ka kohalikele elanikele. Kopenhaagen on üks kiiremini kasvavaid suurlinnade sihtkohti Euroopas ning soovib olla juhtiv säästlik sihtkoht. CULTIGEN projektiga kavatseb Kopenhaageni linn koos partneritega olla teerajajaks uuele lähenemisele säästva turismikorralduse osas ja töötada välja uuenduslikke lahendusi, mis on skaleeritavad ja kohandatavad ka teistele sarnaste väljakutsetega linnadele. CULTIGEN-i eesmärk on töötada välja metodoloogiline lähenemisviis ületurismi vastu võitlemiseks linnades (vt lisatud tugidokumenti). Projekt põhineb kvalitatiivsel andmel, mida kogutakse digitaalse tööriista abil, mis kaardistab kogemusi, ning tulemuseks on kohalikud osalusel põhinevad lahendused. Projekti fookuses on kolm valdkonda:

  • Linna Kuulamise Tööriist: Virtuaalse dialoogi loomine linna elanike ja turistidega, et kujundada säästev turismikorraldus, mis vastab kohalike vajadustele ja külastajate ootustele.
  • Lahendused ja suutlikkuse suurendamine linnaosade tasandil: Külastajate hajutamine ja kohalike linnaosade ning ettevõtete arendamine.
  • Kodanikke kaasav lahendusmudel: Turismilahenduste arendamine osalusmeetodil.

Kopenhaageni linn otsib ülekandepartnereid, kes võiksid kasu saada CULTIGEN-i pakutava lahenduse rakendamisest ja sooviksid jälgida projekti protsesse ja tulemusi oma linnakeskkonnas. Ülekandepartnerlus võib olla vastastikku kasulik, kui teie linnal on üks või mitu järgmistest omadustest:

  • märkimisväärne arv turiste,
  • mitu eripärast linnaosa,
  • eesmärk tasakaalustada kohalike elanike ja turistide vajadusi,
  • tegevus säästva turismi valdkonnas,
  • huvi uute andmepõhiste lähenemisviiside vastu.

Kontaktisik linnas: Portico (CULTIGEN: andmepõhine ja kogukonnale keskendunud turismiarendus ja juhtimine | Portico (urban-initiative.eu)) või ülekandejuht Ilka Wolther: V97V@kk.dk
Kontaktisik EUI PS-is: Camille Degryse – camille@urban-initiative.eu

SPACE 4 TALENTS - Stalowa Wola

Projekt keskendub talentide kaasamisele kahanevates linnades. Stalowa Wola rajas oma projekti kosmosesektori arendamisele, et hoida linnas noori ja andekaid elanikke ning meelitada ligi andekaid inimesi teistest linnadest ja piirkondadest.

Üheks ülekandepartneriks võib olla vähem arenenud või üleminekupiirkondade linn, kus elab umbes 40–100 tuhat elanikku ja mis seisavad silmitsi sarnase probleemiga – andekad noored lahkuvad suurematesse linnadesse ja ei naase enam. Ideaalis oleks linnal tööstustaust ning seal ei esineks olulist tööpuudust, kuid tööpakkumised pole ambitsioonikatele ja andekatele inimestele atraktiivsed ning enesearenduse võimalused on neile piiratud.

Teiseks ülekandepartnerite tüübiks, keda otsime, on rohkem arenenud piirkondade linnad, kus on tugev kosmosetööstuse majandus ning head praktikad, mis toetavad ettevõtlust ja hõlmavad koostööd võimuorganite, ettevõtluse, teaduse, MTÜde ja noorte vahel.

Kontakt: Siwek Arleta <asiwek@stalowawola.pl

ZENTROPY MICE PROJECT FROM VALENCIA, SPAIN (SUSTAINABLE TOURISM)

Zentropy MICE projekt eesmärgiks on uuendada jätkusuutlikkust kohtumiste, motivatsioonireiside, konverentside ja näituste (MICE) sektoris, rakendades uuenduslikku linna entroopia lähenemist. Projekt kasutab entroopia kontseptsiooni, et optimeerida energia, materjali ja informatsiooni (E+M+I) vahetust MICE sektori ja linna vahel, vähendades sellega keskkonnamõjusid ning suurendades positiivseid sotsiaalmajanduslikke tulemusi kohalikule kogukonnale.

Ülekande partnerluse tingimused:

  1. Väljakujunenud MICE tegevus: Linnad, kus on hästi arenenud MICE sektor ja märkimisväärne ärireisiturism, eriti need, mida on hinnanud Rahvusvaheline Kongresside ja Konventsioonide Liit (ICCA).
  2. Huvi turismi jätkusuutlikkuse ja innovatsiooni vastu: Linnad, mis on juba kaasatud Euroopa targade turismi pealinnade algatustesse või kuuluvad jätkusuutlikku linnaturismi käsitlevatesse partnerlustesse.
  3. MICE infrastruktuur linnapiirkondades: Linnad, kus on suuremad MICE rajatised tiheda asustusega linnapiirkondades, mis võiksid kasu saada ressursside kasutamise optimeerimisest ja keskkonnamõjude vähendamisest.

Kontaktisik linnas: Irene Campanario Ruiz – serturismo@valencia.es
Kontaktisik EUI PS-is: Nelida Hancco-Herrera – nelida@urban-initiative.eu

AQUAGREEN PROJEKT ROMAGNA FAENTINA LIIDUST, ITAALIA (ROHELUST KÄTKEVAD LINNAD)


AQUAGREEN testib Romagna Faentina Liidus uuenduslikke lahendusi, et muuta linnapiirkonnad vastupidavamaks nendele üha sagedasematele ja ohtlikumatele ilmastikunähtustele. Projekti eesmärk on luua siniroheline Multifunktsionaalne Elujõuline Vastupidavuse Park (MRPLL), mis rajatakse avalikule alale (umbes 3,5 ha) eriti tugevalt üleujutustes kannatada saanud piirkonnas: Borgo Durbecco linnaosas. MRPLL integreerib erinevaid lahendusi, mida sageli kasutatakse eraldiseisvana. Lahendused hõlmavad veele läbilaskvaid katendeid, vihmaaedu, vihmavee kogumispaaki veepuuduse perioodideks, rohekatust koos fotogalvaanilise taimega, mis on ühendatud salvestussüsteemiga, tagades voolu ka kuivenduspumpadele voolukatkestuste ajal. MRPLL-le lisandub digitaalne liides, mis võimaldab kodanike pidevat kaasamist loomingulisse kaasdisaini. MRPLL-i täiendavad kaks tööriista, mis toimivad laiemal territooriumil: otsustusprotsessi toetav süsteem, mis arvestab reaalaja andmetega, ja uuenduslik varajase hoiatamise süsteem, mis võimaldab avalikel võimudel õigeaegselt kogu elanikkonda teavitada lähenevate äärmuslike üleujutuste korral. Erinevate lahenduste integreerimine ainulaadsesse süsteemi, mida on võimalik EL-i laiemas ulatuses reprodutseerida, on projekti peamine uuenduslikkus ja originaalsus.

Ülekandepartnerite üldomadused:
AQUAGREEN partnerlus on juba kinnitanud kahe ülekandepartneri osalemise Slovakkiast ja Horvaatiast ning otsib kolmandat ülekandepartnerit, mis võib pärineda kas vähem arenenud, ülemineku või rohkem arenenud regioonist.

Projekt otsib roheluse suurendamise teemal ülekandelinna, mis keskendub vee tundlikkusele ja lahendustele linnapiirkondadele, mis on üleujutuste ohus. Nad on avatud partneritele mis tahes asukohast (välja arvatud Itaalia, Slovakkia ja Horvaatia, kuna nende liikmesriikide ülekandepartnerid on juba valitud). Täiendav teave projekti kohta on allpool.

AQUAGREEN projekt otsib seetõttu aktiivselt teisi linnu, kes on kogenud äärmuslike ilmastikunähtustega seotud väljakutseid, nagu üleujutused, ning võiksid olla huvitatud õppima lahendustest, mis keskenduvad:

  • kliimamuutustega kohanemisele ja katastroofiriski ennetamisele,
  • sinirohelistele lahendustele, mis aitavad leevendada üleujutuste/kuivade perioodide mõjusid,
  • digitaallahendustele, mis pakuvad täiustatud varajast hoiatust otsustusprotsessi toetamiseks kriisiolukordades.

Kontaktisikud linnas: Patrizia Barchi – Patrizia.Barchi@romagnafaentina.it; Simona Parisini – Simona.Parisini@romagnafaentina.it ja Elisabetta Di Martino – Elisabetta.DiMartino@romagnafaentina.it
Kontaktisik EUI PS-is: Maya Walker – maya@urban-initiative.eu