Urban Agenda for the EU - Város- és településfejlesztési menetrend az Európai Unió számára
A településügyért felelős uniós miniszterek 2016. május 30-án Amszterdamban tartott informális ülésén született megállapodás, az ún. Amszterdami paktum[1] keretében jött létre az Európai Unió szakpolitikai egyezménye, - Urban Agenda for the EU (UAEU) - amelynek témája a közösségi szintű város-és településfejlesztési feladatok és menetrend meghatározása, illetve bevezetése. A dokumentumot az ENSZ fenntartható fejlődés globális célkitűzéseinek elérése érdekében létrehozott 2030-ig szóló menetrend[2] inspirálta. Az EU településfejlesztési menetrendje preambulumában rögzíti, hogy a dokumentumban alkalmazott települési térség (’Urban Area’) kifejezést a települések bármely méretére és formájára alkalmazza, mivel a városi lépték fogalma tagállamonként eltérő.[3]
Az Európai Unió mind teljesebb potenciáljának kiaknázása továbbá stratégiai célkitűzéseinek megvalósítása érdekében az EU város- és településfejlesztési menetrendje arra törekszik, hogy a települési hatóságokat bevonja a „hatékonyabb szabályozás, a hatékonyabb finanszírozás és a hatékonyabb tudás(bázis és tudáscsere)” megvalósítási folyamatába. A dokumentum preambulumában szintén rögzíti, hogy a települési hatóságok (’Urban Authorities’) kifejezés a fent említett "települési térségek" irányításáért felelős illetékes hatóságokat jelöli, legyenek azok helyi, regionális, nagyvárosi és/vagy nemzeti hatóságok. Ilyenformán az EU város- és településfejlesztési menetrendje egyaránt szól minden szakpolitikai szinthez és az egyéb érdekeltekhez.
A települési térségekben rejlő lehetőségek teljes körű kiaknázása az ágazati szakpolitikák és a különböző kormányzati szintek közös fellépését igényli. A települési kihívások kiegyensúlyozott, fenntartható és integrált megközelítésének a településfejlesztés minden főbb (különösen gazdasági, környezeti, szociális, területi és kulturális) aspektusára összpontosítania kell, hogy biztosítsa a hatékony településirányítást és településpolitikát. Mindezt a fenntartható európai városokról szóló Lipcsei Chartával[4] összhangban. Szükség van tehát a települési térségeket érintő szakpolitikák egymást kiegészítő jellegének fokozottabb érvényesítésére és a települési dimenzió erősítésére.
Szerzők: dr. Takács Katalin és dr. B. Nagy Ildikó Réka. - Az információs anyag az Amszterdami paktum angol nyelvű szövegének szerzők általi szakfordítása és kivonatolása alapján készült.
[1] Pact of Amsterdam: https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/policy/themes/urban-development/agenda/pact-of-amsterdam.pdf (utolsó megtekintés dátuma: 2024. 07. 03.)
[2] UN General Assembly (2015): Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development. https://sdgs.un.org/2030agenda (utolsó megtekintés dátuma: 2024. 07. 03.)
[3] Pact of Amsterdam, 2. lábjegyzet; p.3
[4] Leipzig Charter (2007) - https://territorialagenda.eu/wp-content/uploads/leipzig_charter_2007.pdf (utolsó megtekintés dátuma: 2024. 07. 03.), ld. még: New Leipzig Charter (2020) - https://urbact.eu/sites/default/files/2023-05/new_leipzig_charter_final.pdf (utolsó megtekintés dátuma: 2024. 07. 03.)