Urban Agenda fot the EU - A „Vízérzékeny város” és az „Épületek dekarbonizációja" tematikus partnerségekre vonatkozó partneri felhívás mostantól nyitva áll!
A két partnerség a köz- és a magánszektor, a városi hatóságok, a tudományos élet és a nem kormányzati szervezetek különböző érdekelt feleit fogja össze, hogy olyan innovatív intézkedéseket határozzanak meg és hajtsanak végre, amelyek a városi vízgazdálkodás és az épületek szén-dioxid-mentesítésének sürgős kihívásaira adnak választ.
Az Urban Agenda for the EU-ról
Az Urban Agenda for the EU (UAEU) egy többszintű és több érdekelt fél részvételével zajló munkamódszer és intézményi innováció, amely az uniós szakpolitikák városi dimenziójával foglalkozik. A kritikus városi kihívásokkal foglalkozó tematikus partnerségek létrehozásával elősegíti a tagállamok, a városok, az Európai Bizottság és más érdekelt felek közötti együttműködést. Az átfogó cél a városi szempontok beépítése az uniós szakpolitikákba, jobb szabályozást, finanszírozást és ismereteket biztosítva a városok számára Európa-szerte.
Az UAEU korábban 18 tematikus partnerséget indított, amelyek különböző városi kérdésekre összpontosítanak. A közelmúltban kötött gijoni megállapodás (2023) a „Vízérzékeny város” és a „Épületek dekarbonizációja” témákat helyezte előtérbe.
Az új partnerségek tematikus fókuszpontjai
Vízérzékeny város
A „Vízérzékeny város” partnerség áthelyezi a városi vízgazdálkodás megközelítését, és a vizet nem kihívásnak, hanem értékes erőforrásnak tekinti. A „Vízérzékeny város” tematikus körének a vízkészletek, a vízminőség, a városi infrastruktúra, a környezeti fenntarthatóság és a társadalmi igények összetett kölcsönhatásával kell foglalkoznia a városi területeken. A partnerség holisztikus szemléletet alkalmazva arra törekszik, hogy egyszerűsítse a vízérzékeny város koncepcióhoz való hozzáférést, és központi csomópontként szolgáljon a városok és támogatóik számára.
A partnerségnek olyan tagokra van szüksége, akik a vízérzékeny tervezésben - beleértve a természetalapú megoldásokat, a földhasználatot és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást - jártasak. A partnerség olyan ágazatok szempontjaira is támaszkodik majd, mint a vízgazdálkodás, a természetvédelem, a várostervezés és a körforgásos gazdaság. A szabályozás, a szakpolitikai területek, az érdekelt felek bevonása, a társadalmi egyenlőségi koncepciók, a hatékony kommunikációs stratégiák és az innovatív finanszírozási stratégiák ismerete elengedhetetlen.
Épületek dekarbonizációja
Az „Épületek dekarbonizációja" partnerség az integrált felújítási programok és a helyi fűtési és hűtési tervek kölcsönhatására összpontosít, amelyek elősegítik a városok társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi céljait. Ahhoz, hogy az integrált felújítási programok és a helyi fűtési és hűtési tervek sikeresek legyenek, a felújítás kerületi és környékbeli megközelítései elengedhetetlenek. A partnerség az integrált felújítási programokba valamennyi épülettípust bevonja, de a hangsúlyt a lakásállomány javítására helyileg kapcsolódó nem lakó- és középületekkel való együttműködésre helyezi.
A tematikus partnerségnek olyan tagokra van szüksége, akik bizonyított szakértelemmel rendelkeznek dekarbonizáció terén. Ez magában foglalhatja a szakpolitikák kialakításával, kutatással, projektek vagy programok finanszírozásával kapcsolatos szakértelmet, valamint az épületek felújításával kapcsolatos nemzetközi, uniós és nemzeti hálózatokban vagy programokban való aktív részvételt.
Miért érdemes partnerré válni
A partnerségekhez való csatlakozás egyedülálló lehetőséget kínál az innováció, a szakpolitikai reformok és a gyakorlati megoldások előmozdítására, amelyek mind a környezet, mind a közösségek javát szolgálják. A tematikus partnerségek megkönnyítik a többszintű együttműködést, lehetővé téve a különböző méretű városok, a tagállamok, a civil társadalom és a kutatóintézetek számára, hogy közösen ösztönözzék az átalakító változásokat. A partnerségek platformot biztosítanak a tudáscseréhez, a szakpolitikák kidolgozásához, valamint a jobb szabályozás, finanszírozás és együttműködés érdekében folytatott érdekérvényesítéshez.
A partnerség fennállása alatt a tagok megállapodnak a kulcsfontosságú témákban, valamint a Cselekvési Tervben (Action Plan) meghatározott közös intézkedésekről. Ez a Cselekvési Terv (Action Plan) a partnerség legfontosabb eredménye, és világos ütemtervet fog felvázolni az egyes intézkedések végrehajtására (lépések, tevékenységek, ütemezés, források, felelős partnerek).
Tekintse meg ezt a rövid videót, és tudja meg, hogyan élik meg a jelenlegi partnerek az Urban Agenda for the EU-ban való részvételüket.
Hogyan kell jelentkezni
A „Vízérzékeny város” és a „Épületek dekarbonizációja” partnerségekhez való csatlakozás iránt érdeklődő minden méretű város, régió, tagállam, partnerállam és egyéb érdekelt fél a megfelelő pályázat benyújtásával jelentkezhet. A pályázat benyújtásának határideje 2024. október 2., 14:00 óra (közép-európai idő szerint):
Jelentkezzen a „Vízérzékeny város” tematikus partnerség partnerének
Jelentkezzen az „Épületek dekarbonizációja” tematikus partnerség partnerének
Ezek a partnerségek felbecsülhetetlen lehetőséget kínálnak arra, hogy Európa fenntartható városfejlesztésének alakításában az élen járjunk. A részvétel révén az érdekeltek hozzájárulhatnak a szélesebb körű környezeti és társadalmi célokkal összhangban lévő, érdemi változásokhoz.
Az EUI támogatása a tematikus partnerségek számára
A partnerségek az EUI titkárságától kapnak támogatást, amely napi segítséget nyújt a tevékenységek tervezésében, irányításában és nyomon követésében. Ez magában foglalja a külső szakértőkhöz való hozzáférést, akik speciális ismeretekkel segítik a cselekvési tervek kidolgozását. Emellett a kis és közepes méretű városok számára pénzügyi támogatás áll rendelkezésre a találkozókon és a kapacitásépítési tevékenységekben való részvételhez.