Výzva pro partnery pro tematická partnerství Water Sensitive City a Building Decarbonisation je nyní otevřena!
Městské orgány, regiony, členské státy, partnerské státy, zastřešující městské organizace na národní a EU úrovni a další příslušné zúčastněné strany, mají nově možnost přihlásit a zapojit se do nových Tematických Partnerství v rámci Městské agendy EU (UAEU) v oblasti Water Sensitive City a Building Decarbonisation: Integrované renovační programy a místní plány vytápění a chlazení.
Tato dvě Partnerství spojí různé zúčastněné strany z veřejného a soukromého sektoru, městské orgány, akademickou obec a nevládní organizace (tzv. Quadruple helix), aby definovaly a realizovaly inovativní opatření, která řeší naléhavé výzvy v oblasti hospodaření s vodou ve městech a dekarbonizace budov.
Co je Městská Agenda EU (UAEU)
Městská agenda EU (UAEU) je víceúrovňová a vícestranná pracovní metoda a institucionální inovace pro řešení městského rozměru politik EU. Podporuje spolupráci mezi členskými státy, městy, Evropskou komisí a dalšími zúčastněnými stranami prostřednictvím vytváření Tematických Partnerství zaměřených na kritické městské výzvy. Celkovým cílem je začlenit městské aspekty do politik EU a zajistit lepší regulaci, financování a znalosti pro města v celé Evropě.
UAEU již dříve zahájila 14 Tematických Partnerství, která se zaměřují na různé městské otázky. Nedávná dohoda z Gijónu (2023) upřednostnila témata „ Water Sensitive City“ (Město citlivé na vodu) a „Building Decarbonisation“ (Dekarbonizace budov).
Tematické zaměření nových Partnerství
Water Sensitive City (Město citlivé na vodu)
Partnerství “Water Sensitive City“ změní přístup v hospodaření s vodou ve městech tím, že na vodu nebude pohlížet jako na problém, ale jako na cenný zdroj. Tematický rozsah projektu „Water Sensitive City“ se musí zabývat komplexní souhrou mezi vodními zdroji, kvalitou vody, městskou infrastrukturou, udržitelností životního prostředí a společenskými potřebami v městských oblastech. Přijetím holistické perspektivy bude partnerství usilovat o zjednodušení přístupu ke konceptu města citlivého na vodu a bude sloužit jako ústřední centrum pro města a jejich zastánce.
Toto partnerství vyžaduje členy s odbornými znalostmi v oblasti navrhování citlivého k vodě, včetně řešení založených na přírodě, využívání půdy a přizpůsobování se změně klimatu. Bude také využívat perspektivy z odvětví, jako je vodní hospodářství, ochrana přírody, městské plánování a oběhové hospodářství. Nezbytná je znalost předpisů, oblastí politiky, zapojení zúčastněných stran, konceptů sociální spravedlnosti, účinných komunikačních strategií a inovativních strategií financování.
Building Decarbonisation (Dekarbonizace budov)
Partnerství „Building Decarbonisation“ se zaměří na interakci integrovaných programů renovace a místních plánů vytápění a chlazení, které podporují sociální, ekonomické a environmentální cíle měst. Pro úspěch integrovaných programů renovace a místních plánů vytápění a chlazení jsou zásadní přístupy k renovaci na úrovni městských částí a čtvrtí. Partnerství zahrne do integrovaných renovačních programů všechny typy budov, ale zaměří se na zlepšení bytového fondu prostřednictvím spolupráce s prostorově souvisejícími nebytovými a veřejnými budovami.
Tematické Partnerství vyžaduje členy s prokázanými odbornými znalostmi v oblasti dekarbonizace budov. To může zahrnovat odborné znalosti související s tvorbou politik, výzkumem, financováním projektů nebo programů a aktivní účastí v mezinárodních, unijních a národních sítích nebo programech v oblasti renovace budov.
Proč se stát partnerem
Zapojení do těchto partnerství nabízí jedinečnou příležitost k prosazování inovací, politických reforem a praktických řešení, která budou prospěšná jak pro životní prostředí, tak pro komunity. Tematická Partnerství usnadňují víceúrovňovou spolupráci a umožňují městům všech velikostí, členským státům, občanské společnosti a výzkumným institucím společně prosazovat transformační změny. Poskytují platformu pro výměnu znalostí, rozvoj politik a prosazování lepší regulace, financování a spolupráce.
Během trvání Partnerství se členové dohodnou na klíčových tématech zájmu a také na souboru společných opatření, která budou definována v Akčním Plánu. Tento Akční Plán je klíčovým výstupem Partnerství a nastíní jasný plán pro realizaci každé akce (kroky, činnosti, načasování, zdroje, odpovědní partneři).
Podívejte se na toto krátké video a zjistěte, jak současní partneři vnímají své zapojení do Městské agendy EU.
Jak se zapojit
Města všech velikostí, regiony, členské státy, partnerské státy a další příslušné zúčastněné strany, které mají zájem připojit se k partnerstvím „Water Sensitive City“ a „Building Decarbonisation“, se mohou přihlásit podáním příslušné žádosti. Uzávěrka přihlášek je naplánována na 2. října 2024 ve 14:00 hodin SEČ.
Zájemci se mohou dozvědět více informací a podat žádost o partnerství prostřednictvím odkazů dostupných na levé straně tohoto článku.
Tato partnerství představují neocenitelnou příležitost stát v čele formování udržitelného rozvoje měst v Evropě. Svou účastí mohou zúčastněné strany přispět ke smysluplné změně, která je v souladu s širšími environmentálními a sociálními cíli.
Podpora Partnerství ze strany EUI
Partnerství bude podporovat sekretariát EUI, který nabízí každodenní pomoc při plánování, řízení a monitorování činností. To zahrnuje i přístup k externím odborníkům, kteří mohou poskytnout specializované znalosti a pomoci s vypracováním akčních plánů. Kromě toho je malým a středním městům k dispozici finanční podpora pro účast na setkáních a činnostech zaměřených na budování kapacit.
odkaz na originální článek v angličtině: The Call for Partners for the “Water Sensitive City” and “Building Decarbonisation” Thematic Partnerships is now open! | UAEU (urban-initiative.eu)